Hogyan néz ki egy stúdió fotózás?
Mire kell odafigyelni?
A stúdiófotózás egy nagyon izgalmas műfaj, rengeteg tényezőn múlhat egy kép sikere. Sokszor elhangzik a kérdés, hogy mit vigyek magammal egy ilyen jellegű fotózásra, hogyan készüljek…stb. Most akkor vegyük át lépésről lépésre azokat a pontokat, melyekre mindenképpen érdemes odafigyelni, hogy ha még nem voltál ilyen jellegű fotózáson, akkor ne érjen meglepetés.
1., Első szakasz
Egy stúdió fotózást három szakaszra szeretek bontani. Az első szakasz akkor veszi kezdetét, miután megszületett az elhatározás részedről, hogy szeretnél velem együtt dolgozni és felvetted velem a kapcsolatot. Ezt követően elkezdődik a fotózás előkészületének folyamata. Átbeszéljük azokat az elképzeléseket és igényeket, amelyeket megálmodtál, és szeretnél. Ebben a szakaszban dől el a fotózás iránya, valamint az a stílus vonal, amiben el tudod magad képzelni.
Nagyon fontos, hogy kialakuljon a pontos elképzelés, mert így tud megszületni majd az a fotósorozat, amelyet szeretnél. Ehhez akár inspirációs képeket is küldhetsz. Az inspirációs kép nem más, mint egy olyan fénykép, ami tetszik és amelyet magadról is el tudnál képzelni. Mindegy, hogy adott esetben egy potré fotózás, céges fotózás, erotikus fotózás, esetleg esküvői fotózás előkészületét beszéljük, minden esetben ez a folyamat ugyan az. Az inspirációs kép lehet akár egy Google képtalálat, vagy Instagram képernyőfotó, Facebook képmentés, esetleg Pinterest fotó. Bármi jó, amelyen látom, hogy mi az, amit megálmodtál magadnak.
Ezt követően el szoktam kérni a közösségi média profiljaid elérhetőségét, hogy át tudjam nézni az ott megosztott képeidet. Ez esetben csak is kizárólag a Téged ábrázoló fotók fontosak számomra, hiszen ebből látom például, hogy melyik arcfeledet szereted jobban (melyik a kedvenc arcprofilod), illetve adott esetben milyen szögekből, irányból fotózod magad, vagy fotóznak Téged. Megismerem továbbá, hogy milyen sminkeket szeretsz, hogy hordod szívesen a hajad, valamint az öltözködési stílusodra is rálátok. De miért fontos ez? Ennek az ismeretnek a segítségével akár én is ki tudom egészíteni különböző inspirációs képekkel az általad küldötteket, és pontosabb, személyre szabottabb tanácsokat tudok majd adni a fotózás alatt a modellpózok tekintetében, valamint ha a fotózáson jelen van a „beauty team”-em is, akkor nekik is könyebb meghatározni azt az irányt, amit szeretni fogsz.
Amikor egy stúdió fotózásra készülünk, akkor rendkívül fontos, hogy a legmegfelelőbb stúdiót válasszuk ki a fotózáshoz. A stúdiónak tökéletesen illeszkednie kell a megálmodott témához, a fotózási stílus hangulatához, a ruha-, vagy fehérnemű szettekhez, a személyiségedhez, valamint a fényképek felhasználási területéhez.
Talán azt is mondhatnám, hogy ez egy kardinális kérdés a tökéletes végeredmény eléréséhez. Mindegy, hogy üzleti portré fotózáshoz választunk műtermet, vagy glamour fotózáshoz, esetleg erotikus fotózáshoz; a stúdió kiválasztásának szempontjai minden esetben ugyan azok.
Milyen műterem típusok léteznek?
Alapvetően kétféle stúdió típus létezik, melyből az egyik a steril stúdió, a másik az enteriőr stúdió. Az utóbbi esetében a műterem lakászserűen lett kialakítva; gazdagon díszített akár színes falakkal, különböző lakásdekorációs kiegészítőkkel (kád, szófa, dívány, kanapé, ágy, kandalló…stb.). Ezeknek a stúdióknak eltérő hangulatuk lehet, úgy mint minialista design, luxus lakás érzet, elegáns barokk megjelenés, marokkói hangulat…stb. Az ilyen műtermekben a fókusz nem csupán rajtad van, hanem a Téged körülvevő környezeten is. Szerencsére a lehetőségek száma nagyon gazdag, így szinte biztos, hogy megtaláljuk majd azt a helyszínt, ami legjobban illik a projekthez.
Enteriőr stúdió:
Enteriőr stúdióban készült képek:
A steril stúdió alapvetően az enteriőr stúdiók hangulatának az ellentettje. Ebben az esetben nincsenek gazdagon díszített falak, vagy lakásszerű hangulat, hiszen ahogyan a nevében is benne van steril, azaz letisztult, szinte már üres, mondhatni mindentől mentes egy ilyen műterem. Egy ilyen fotózási helyszínen a modellpózok, a testbeszéd és a világítás adja el úgymond a képet. Alap színe fehér egy ilyen stúdiónak, és a fénytechnikai eszközökön kívül jóformán semmi más nincs ezekben a műtermekben. Emiatt 100%-ban Te vagy a kép fókuszában, hiszen nincsenek olyan környezeti elemek, amelyek elvinnék Rólad a figyelmet.
Steril stúdió:
Steril stúdióban készült képek:
Amikor ehhez a szakaszhoz érünk már pontosan tudjuk, hogy milyen fotózást álmodtál meg magadnak, és azt, hogy azt milyen környezetben valósítsuk meg, viszont a tökéletes végeredmény eléréséhez lehetőséged van sminkest, fodrászt, vagy stylisot is igénybe venni. Egy nagyon összeszokott beauty csapattal dolgozom együtt már évek óta, úgyhogy a professzionális végeredmény, valamint a baráti hangulat garantált.
Ennél a résznél ismét szerepet kap az inspirációs szakaszban megtörtént képcsere, hiszen azokat a képeket megosztom a sminkessel, a fodrásszal és a stylisttal is, hogy a lehető legteljesebb képet kapják Rólad, valamit az elképzeléseidről ők is (adott esetben a smink, a haj és a ruha stílus kapcsán), ezzel segítve a munkájukat.
Úgy gondolom bátran kimondhatom, hogy szakma legjobbjai között tartják őket számon. Bármilyen extra szolgáltatást is választasz magadnak a fotózásra, mindenképpen a fotózás helyszínén valósul meg. Ezek az extra szolgáltatások nem csak konfortosabbá teszik a fotózást, hanem egy olyan plusz hozzáadott értéket is adnak a hangulatodhoz, valamint a képekhez, ami még tökéletesebb eredményt biztosít.
Fontos hangsúlyoznom, hogy Neked csupán csak a döntést kell meghozni ezzel a szolgáltatással kapcsolatban, a többit már én intézem Neked, hogy ne kelljen keresgélned, vagy egyenként egyeztetned velük. Természetesen a smink, a haj és a stylist egyenként, azaz külön-külön is igénybe vehető.
2., Második szakasz
Ennél a szakasznál már mindent tudunk ahhoz, hogy amikor a stúdióban elkezdődik a munka, akkor a lehető legjobb végeredményt kapjuk. Miután megérkezel a műterembe kezdetét veszi a helyszíni munka. Ha szerettél volna magadnak sminkest, fodrász, vagy stylistot, akkor Ők már várni fognak Téged a helyszínen és hozzálátnak a munkához. Ami nagyon fontos, hogy hozz magaddal egy szobapapucsot, köntöst, vagy egy laza rucit, hogy az utcai ruhádat át tudd cserélni egy kényelmesebbre, ami sehol sem nyomja meg a bőröd, amíg a sminked és a hajad elkészül.
Ez idő tájt én is jelen vagyok már a helyszínen és a „beauty szekció” munkájával párhuzamosan hozzálátok a műterem felkészítéséhez a fotózáshoz. Ez különböző stúdió lámpák és egyéb fénytechnikai eszközök előkészítését jelenti és mindezt azért, hogy minél kevesebb időt kelljen a technikai beállásra fordítani a fotózásra szánt idődből. Miután elkészült a sminked és a hajad kezdetét veszi a fotózás.
A fotózás megkezdése előtt egy rövid egyeztetést még szoktam kérni, majd kezdődik is a tényleges fotózási munka. Minden fotózási kategória más és más. Ezek a különbségek a világításban, valamint a hozzá tartozó pózokban jelentkeznek. Természetesen a kész kép hangulata is eltér minden kategóriában. Tehát egy üzleti, vagy céges portréfotózás más típusú testtartást, arcjátékot igényel, mint egy divat fotózásban megszokott, vagy egy erotikus fotózás alatt szükséges pózok, arckifejezések. De ha nincs benne kellő rutinod, vagy esetleg kicsit szégyenlősebb, viszahúzódóbb vagy, akkor sincs semmi ok az aggodalomra, hiszen a fotózás alatt végig segítek benne, hogy a lehető legjobb végeredmény születhessen. A fotózás közben folyamatosan instruállak, folymatosan kommunikálok Veled, hogy egy percre se veszítsük el a fókuszt a célunkról. Egy pillanatra sem áll meg az ötletelés, hiszen a cél a legtökéletesebb kép megszületése, amihez még a fotózás alatt is be tudunk emelni egy-egy új elképzelést, ami feldobja majd a képet.
Ahhoz, hogy még könyebben el tudd képzelni, hogy milyen is lehet egy ilyen fotózás íme egy „Kulisszák mögött” típusú videó a Voksán Virággal közös kooperációban megálmodott fotózásunkról:
Néhány kép a fotózásról:
3., Harmadik szakasz
Ennél a fázisnál már túl vagyunk a stúdió fotózáson. Nálam az a bevett gyakorlat, hogy miután túl vagyunk a műtermi fotózáson leválogatom az elkészült képeket. Ezek a képek természetesen még semmilyen formában sincsenek szerkesztve, mondhatnám úgy is, hogy csiszolatlan gyémántok, melyeket még fel kell csiszolni ahhoz, hogy valóban csillogjanak. 🙂 Az ilyen képeket nevezzük nyers képeknek.
Miért is van szükség a nyers képek leválogatására, merülhet fel a kérdés. Fontos tudni, hogy egy 2 órás stúdió fotózás alatt rengeteg nyers kép születik. Számszerint nehéz megmondani, hogy mennyi is az a sok, de annyi biztos, hogy több száz darab. Ebben a több száz darab nyers képben lapulnak majd a legjobb képek. Viszont olyan képek is vannak köztük, amelyek nem alkalmasak arra, hogy utómunkázzam őket. Ezek általában olyan képek, amelyek technikailag nem megfelelőek ( pl.: nem villant el a vaku, nem éles a kép, rossz a kompozíció…stb.), vagy esetleg pislogtál, vagy a ruha nem állt megfelelően egy pillanatig stb. Ezeket a szempontokat figyelem, miközben átnézem az elkészült képeinket és Neked már csak azokat a nyers képeket továbbítom felhő alapú rendszeren keresztül (Google Drive, Weetransfer…stb.), amelyek tökéletesek minden szempontból.
Miután megérkeztek Hozzád online a leválogatott nyers nézőképek nincs más teendőd, mint átnézni őket és kiválasztani azokat a képeket, melyeket szoftveresen utómunkázni fogok.
Retusálás…egy misztikusnak tűnő folyamat. Azt gondolom valójában az is. Nehéz megmondani, hogy melyik szakasz a legfontosabb része egy fotózási folyamatnak, hiszen minden fázis lényeges és figyelmet igényel. Azt viszont biztosan kijelenthetem, hogy az egyik leghangsúlyosabb és legizgalmasabb részhez értünk.
A retusálás egy szoftveres (Photoshop) képfeldolgozás, ami alatt a kép elnyeri a végső formáját. Ennél a folyamatnál a kép megkapja az utolsó simításokat. Finomítom, kijavítom és kidolgozom a részleteket annak érdekében, hogy a végső eredmény látványos legyen. Legyen szó portréfotózásról, divatfotókról vagy akár glamour fotózásról, a retusálás lehetővé teszi, hogy a képek valóban kiemelkedjenek, miközben a természetesség és hitelesség érzése is megmarad.
Az utómunka alatt pixelről pixelre haladva alakul át a kép és nyeri el a végső megjelenését. Ez egy időigényes folyamat, hiszen akár 35-60 perc is lehet egy kép kidolgozása, de a jó munkához idő kell. 🙂 Viszont mindent leegyeztetünk még az utómunka kapcsán is, hogy csak is olyan változtatások történjenek a képen, amilyeneket szeretnél. Számomra nagyon fontos, hogy magadat lásd viszont a kész képen. A túlzásba vitt retusálás könnyen mesterséges megjelenést eredményezhet, ami elveszi a fotó valódiságát és könnyen előfordulhat az is, hogy pont emiatt nem tetszel magadnak majd a kész képen. Éppen azért a cél az, hogy a kép természetes maradjon és erre nagyon odafigyelek.
Miután az utómunkával is elkészültem nincs más hátra, mint megosztani Veled a közös munkánk végeredményét és ezzel lezárult a fotózási folyamat. 🙂
Összegezve:
Remélem kedvet kaptál hozzá és hamarosan találkozunk! 🙂